Имаше много смартфони на пазара преди iPhone на Apple. Имаше таксита преди Uber и имаше социални мрежи преди Facebook. Преди Dyson имаше много прахосмукачки и електрически коли преди Tesla. Какво направи разликата? Това е по-добър UX, а по-добрият UX идва от правилно планирано дизайнерско мислене.
Какво е дизайнерско мислене?
Терминът „дизайн мислене“ се отнася за повече от просто процедура; то също така включва нов начин на мислене и набор от подходи и инструменти за прилагане на този начин на мислене на практика.
Дизайнерското мислене е итеративен процес, при който се опитвате да разберете вашите потребители, да тествате своите предположения, да преформулирате проблемите и да разработите нови решения, които можете да тествате с прототип. Основната цел е да намерите други стратегии и решения, които не са веднага очевидни въз основа на това, което знаете сега.
5 етапа на процеса на дизайнерско мислене
Дизайнерското мислене е итеративен процес, при който се опитвате да разберете вашите потребители, да тествате своите предположения, да преформулирате проблемите и да разработите нови решения, които можете да тествате с прототип. Основната цел е да намерите други стратегии и решения, които не са веднага очевидни въз основа на това, което знаете сега.
Етап 1: Съпричастност – разбиране на нуждите на вашите потребители
Трябва да придобиете емпатично разбиране на проблема чрез проучване на потребителите. Емпатията е ключова за процес на проектиране, ориентиран към човека, като дизайнерското мислене, защото ви помага да оставите настрана предположенията за света и да разберете нуждите на потребителите.
Етап 2: Дефиниране на нуждите и проблемите на потребителите
Във фазата на дефиниране ще организирате данните, събрани във фазата на съпричастност. Ще анализирате вашите наблюдения, за да определите основните предизвикателства, които вие и вашият екип сте установили досега. Проблемът трябва да бъде дефиниран и формулиран от човешка гледна точка.
Етап 3: Идея – предизвикайте предположения и създайте идеи
Вече можете да започнете да мислите и да намирате иновативни решения за борбата за потребителя. Солидните знания от първите две фази ви позволяват да „мислите извън кутията“. Има много техники за идея; няколко често срещани начина са мозъчна атака, по-лоши идеи, мисловни карти и поставяне под въпрос на предположения.
Етап 4: Прототип—започнете да създавате решения
На този етап екипът трябва да създаде евтини версии на продукта, за да тества вашите идеи. Хартиеният прототип или скицирането е прототипът с ниска точност и след това постепенно екипите трябва да направят прототип с висока точност за по-добро разбиране.
Етап 5: Тествайте вашите решения
Дизайнерите или оценителите стриктно тестват целия продукт, използвайки най-добрите решения, идентифицирани в етапа на прототипа; въпреки това, в итеративен процес като дизайнерското мислене, резултатите често предефинират един или повече нови проблеми. Можете да преминете през повече итерации и да ги прецизирате, за да изключите алтернативни решения. Крайната цел е да получите възможно най-много знания за продукта и неговите потребители.
Когато стартирате проект за дизайнерско мислене, може да има много първоначална несигурност и неяснота относно това къде ще отиде проектът – което не винаги е забавно. Особено в началната част. Защото в каква посока ще тръгнете зависи колко гладко ще вървят нещата и продължителността.
Как да започнете Design Thinking?
Въпреки че експериментирането и допускането на грешки е съвсем естествена част от процеса на мислене на дизайна, със следващите стъпки нещата ще бъдат по-малко тежки:
Разширете гледната си точка
Признайте, че НЕ сте ваши потребители/клиенти. Когато говорим с клиентите си, те понякога отговарят: „Вече знам от какво имат нужда моите клиенти!“ Когато ги попитаме откъде знаят това, те отговарят неща като „О, добре, направихме анкета преди много време“ или „Аз съм като моите клиенти, така че вече знам какво биха искали…“ Това са опасни води за плуване. Клиентите не са дизайнери и заинтересовани страни!
Персоните помагат да се разберат целите, мотивацията и предизвикателствата на потребителите. Персоните помагат на екипите да си спомнят за кого решават. Първо, научете какво искат и от какво се нуждаят вашите клиенти. Не предполагайте, че знаете как се чувстват другите. Решаваща част от дизайнерското мислене включва и получаване на информация за клиента.
Балансирайте изследователския си подход
Като цяло има три вида изследвания, които можете да правите: генериране, оценка и валидиране. Генеративното изследване помага за намирането на нови възможности и открива какво искат хората. Оценяващото изследване ви помага да продължите напред, като получавате обратна връзка за експериментите.
Тези два вида изследвания се фокусират върху бъдещето и новите идеи, докато традиционните пазарни проучвания, наричани също валидиращи изследвания, се опитват да разберат какво се случва в момента. Съсредоточете се както върху това, което се случва сега, така и върху това, което може да се случи в бъдеще, докато правите проучването си.
Прегърнете неяснотата
Неяснотата може да породи безпокойство, защото не знаете кой път да изберете. Може да породи съмнение в себе си, като ви накара да мислите прекалено много дали правите „правилното“ нещо и да се заключите в парализа на анализа. Най-важното е, че може да ви помогне да растете. Ето защо е важно да се чувствате комфортно с двусмислието.
- Проучете сложен проблем или процес, като го визуализирате. Използвайте диаграми и схеми, за да покажете причината и следствието на определен проблем или процес.
- Запишете всяка мисъл, когато се борите с неяснота. Очертайте и поддържайте йерархия на резултатите, които смятате, че трябва да бъдат завършени.
- Когато не сте сигурни, действайте постепенно. Правете малки стъпки, получавайте бърза обратна връзка и коригирайте грешките. Започването с малко и бързото получаване на обратна връзка ще ви помогне да преодолеете неяснотата.
- Проучете проблема в несигурни ситуации.
- Помислете как се справяте с неяснотата и промяната. Не харесвате ли промяната? Твърде много опции или неясни? Да, вашите отговори може да имат обратен ефект. Работете върху емоционалната интелигентност, когато възникне неяснота.
Ангажирайте екипа си
Например, можете да проведете състезание по време на работа и да помолите екипите да предложат нови идеи. Вместо да награждавате най-добрата идея, можете да наградите екипа с най-много идеи (или нещо подобно). Като цяло, опитайте се да промените фокуса.
Започнете да съчувствате
Говорете с вашите заинтересовани страни, клиенти, служители и потребители. Наблюдавайте или провеждайте интервюта с потребители. Научете за тях. През повечето време ще откриете, че хората оценяват, че са питани на първо място и са МНОГО щастливи да предоставят обратна връзка (или да изказват оплаквания относно услуга или продукт).
Уверете се, че те ще бъдат чути. Документирайте техните опасения. Може да попитате „Какво бихте искали да видите от нас?“ или „Какво би било вашето идеално изживяване?“ Използвайки този тип въпроси, съберете възможно най-много информация. Уверете се, че вашите въпроси са подходящи; в противен случай няма да можете да получите отговори с действителните проблеми.
Питай всичко
Преобразувайте проблемите във въпроси. Можете да намерите идеалното решение, след като идентифицирате истинския проблем. Трябва да използвате уменията си за решаване на проблеми в тази ситуация. Започнете с някои наблюдения, като например „не можем да обработваме искове достатъчно бързо“ или „имаме огромно изоставане“, ако сте застрахователна компания, която има проблеми с обработването на искове.
След това задайте уместни въпроси, като например „Защо не можем да обработваме искове достатъчно бързо, използвайки процеса на мислене на дизайна?“ „Къде има изоставане?“ Кой е част от този процес? — С кого бихме могли да се консултираме за съвет? Останете любознателни!
Избягвайте да правите прибързани заключения. Дизайнерското мислене е за задаване на правилните въпроси, проучване и генериране на идеи за изясняване на проблема, преди да преминете към създаване на решения, както споменахме по-горе.
Не забравяйте да попитате „защо“. Дайте на хората свободата и увереността да питат как се правят нещата сега. Ръководителят на проекта и всички останали в екипа трябва да се питат защо.
Изграждане на макети
Направете прости макети и реализирайте идеите си възможно най-скоро. Повечето макети се правят в началото на процеса на мислене на дизайна, за да се намерят недостатъци. Работи, защото е по-вероятно потребителите да дадат честна обратна връзка за груби прототипи, които не са във финалните етапи на разработка.
За да направите прости макети, не ви трябват много време или пари. Започнете с писалка и хартия или други леснодостъпни инструменти, като диапозитив, за да измислите идеи и да получите обратна връзка, която ще ви помогне да разберете по-добре нуждите на вашите клиенти, преди да инвестирате в производство.
Заключение
С конкретно UX планиране можете да спестите стотици часове и пари за инженеринг. Инвестирането в дизайнерско мислене спестява пари и измества фокуса ви към генериране на приходи, тъй като по-добрият UX означава по-щастливи клиенти, първото условие на дизайнерското мислене е да постави потребителите на първо място.
Когато сравняваме проект за потребителско изживяване с друга инвестиция със сходни бизнес цели, стойността на потребителското изживяване, произтичаща от дизайнерското мислене, е особено завладяваща. Това правим и ние Digital Extreme. Поддържането на ориентиран към човека подход е сърцето на нашия процес на мислене в дизайна.